Ślub humanistyczny, czyli ceremonia na własnych zasadach!

Punktem centralnym ślubu humanistycznego jest HUMAN, czyli człowiek, z indywidualną wrażliwością, estetyką i kanonem wartości. To Młoda Para decyduje o brzmieniu przysięgi oraz o tym, jaką konwencję ma przyjąć prowadzący, czyli celebrans. Jest tu przestrzeń na poczucie humoru, naturalną swobodę i wyeksponowanie oryginalnych charakterów. Takie podejście buduje atmosferę bliskości oraz pozwala uniknąć krępujących konwenansów.

Para Młoda podczas ślubu humanistycznego na pustyni składa sobie przysięgę

Śluby humanistyczne są alternatywą dla tradycyjnych uroczystości zaślubin, odbywających się w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego. Cechą szczególną jest pełna dowolność w doborze formuły. Romantyczna oprawa w stylu prowansalskim, nieziemskie kreacje rodem z gry komputerowej, towarzystwo 40 psów adopciaków, szalone stylizacje disco? Najważniejsze jest to, by przebieg ceremonii był w 100% zgodny z wyobrażeniami Pary Młodej. Może być bardzo głośno, bardzo cicho, bardzo wzruszająco lub bardzo oryginalnie – ilu ludzi, tyle scenariuszy i pomysłów na wyjątkowy ślub humanistyczny.

Dla kogo ślub humanistyczny jest dobrą opcją?

Ceremonia ślubu humanistycznego z pewnością przypadnie do gustu indywidualistom, którzy lubią kierować się w życiu własnymi zasadami. To także optymalne rozwiązanie dla osób, które ze względów wyznaniowych lub formalnych nie mogą albo nie chcą zawrzeć tradycyjnego ślubu.

Pary jednopłciowe

Już 16 państw europejskich uznaje małżeństwa osób tej samej płci, a 20 kolejnych krajów uznaje związki partnerskie i konkubinaty. Niestety aktualne regulacje prawne w Polsce nie są przyjazne dla osób ze środowiska LGBTQ. Na szczęście miłość rządzi się swoimi prawami! Ślub humanistyczny to okazja, by wyrazić najgłębsze uczucia i swobodnie świętować w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Tego typu ceremonia może być też dopełnieniem formalnego związku małżeńskiego, zawartego poza granicami naszego kraju.

Pary różnych wyznań lub kultur

Ukochana osoba pochodzi z innego kraju lub jest odmiennego wyznania? Ślub humanistyczny to sposób na elastyczne połączenie indywidualnych zwyczajów i oryginalnych obrządków. Tańce w kręgu, rytuały przejścia, elementy egzotycznego folkloru – na pełnym kolorów ślubie humanistycznym jest miejsce na wszystko, co najważniejsze. Aby małżeństwo było legalne pod względem prawnym, można zawrzeć także ślub cywilny, a następnie przeprowadzić uznanie ślubu w kraju, z którego pochodzi małżonek.

Pary z twórczym temperamentem

Gdy w sercach przyszłej Pary Młodej rozbrzmiewają rockowe riffy, a ulubionym zajęciem jest pędzenie na Harleyu, standardowa ceremonia ślubu cywilnego lub kościelnego nijak się ma do barwnej codzienności. Podobnie jest w przypadku par artystów, zaangażowanych aktywistów czy innych pasjonatów. Ślub humanistyczny to wolność, własne zasady i okazja do tego, by celebrować zaślubiny dokładnie tak, jak mają być celebrowane.

Pary, które nie miały wesela

Ślub bez wesela jest jak obiad bez deseru – niby człowiek zadowolony, ale czegoś brak... Zawarcie związku małżeńskiego na egzotycznej wyspie wiąże się często z tym, że rodzina i przyjaciele nie mogą towarzyszyć Parze Młodej: przeloty, noclegi, koszty... Idealną opcją jest zorganizowanie ślubu humanistycznego po powrocie do kraju. Ceremonia na własnych zasadach to także świetna opcja dla par, które nie mogły mieć wesela ze względu na pandemiczne restrykcje i zawarły jedynie „cichy ślub” w towarzystwie księdza lub urzędnika.

Para Młoda wychodząca po ceremonii ślubnej

Jak zorganizować ślub humanistyczny?

Na ślubie humanistycznym rolę prowadzącego pełni celebrans. Może to być kobieta lub mężczyzna – ważne, by wybrana osoba miała charyzmę i temperament odpowiadający energii Młodej Pary. Ceremonia może odbyć się w plenerze lub w lokalu, a w kwestii wystroju i atrakcji można zdać się na fantazję lub, w razie potrzeby, podjąć współpracę ze specjalistą. Ślub humanistyczny zorganizowany według własnej wizji jest okazją, by w gronie najbliższych szczerze zadeklarować uczucia, w pełnej zgodzie ze sobą. Warto przy tym pamiętać o klimatycznych zdjęciach – fotografie reportażowe uchwycą autentyzm chwil i pozwolą się nimi cieszyć przez długie lata. Wisienką na torcie będzie zdjęcie analogowe, wydrukowane i oprawione w formacie 30 x 30 cm. Jestem pewna, że ta perfekcyjnie nieidealna fotografia zajmie honorowe miejsce w Waszym domu, będąc pomyślną wróżbą na szczęśliwe, wspólne lata.

Obraz na ścianie z portretem Pani Młodej

Zobacz piękną ceremonię na pustyni - Asi i Łukasza. Tak może wyglądać Twój ślub!

Jeśli szukasz odpowiedniej osoby do poprowadzenia Twojego ślubu humanistycznego, to polecam - www.ceremoniasymboliczna.pl

Share this story

COMMENTS Expand -
ADD A COMMENT