Ślub cywilny polega na zawarciu związku małżeńskiego w obecności urzędnika państwowego. Miejscem zaślubin jednak nie musi być niezbyt klimatyczny Urząd Stanu Cywilnego. Poznaj dostępne opcje oraz dowiedz się, o jakich formalnościach musisz pamiętać, by Twój ślub cywilny przebiegł sprawnie i bez stresu. 

Na ślub cywilny zazwyczaj decydują się Pary Młode, które nie chcą uczestniczyć w ceremonii kościelnej. Nie ma tutaj księdza ani sakralnej symboliki, a uroczystość jest całkowicie świecka i nie ma w niej nawiązań do religii. 

Ślubu cywilnego udziela urzędnik państwowy w ciągu około 20 minut. Małżonkowie kolejno wygłaszają krótki tekst przysięgi: 

"Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (Imię, Nazwisko) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe."

Kolejnym krokiem jest złożenie podpisów przez Parę Młodą oraz świadków. To wszystko. Można wraz z gośćmi ruszać na przyjęcie! Jednak zanim dojdzie do ślubu cywilnego, trzeba zadbać o kilka formalności.

Krok po kroku: o czym pamiętać przed ślubem cywilnym?

Po pierwsze – zastanówcie się, jak ma wyglądać dzień Waszego ślubu. Zaprosicie gości na obiad czy zorganizujecie całonocną zabawę? Zależy Wam na kameralnej i skromnej uroczystości czy chcecie mocno zaakcentować to wyjątkowe wydarzenie? Wymarzona wizja ślubu cywilnego pozwoli Wam odpowiedzieć na podstawowe pytania, m.in. dotyczące lokalizacji ceremonii.

Kolejnym krokiem jest udanie się we dwoje na romantyczny spacer do Urzędu Stanu Cywilnego, w którym zarezerwujecie datę oraz godzinę. Do wyboru macie zarówno dni wolne, jak i pracujące, więc pamiętajcie, by dobrać termin dogodny dla gości, których planujecie zaprosić.

Krok trzeci to kolejna wyprawa do Urzędu Stanu Cywilnego – podczas tej wizyty dopełnicie formalności i dokonacie opłat (84 zł za sporządzenie aktu małżeństwa i dodatkowo 1000 zł, jeśli bierzecie ślub plenerowy). Ważne, by zrobić to najpóźniej miesiąc przed wyznaczoną datą ślubu.

Krok czwarty to zawarcie związku małżeńskiego w obecności dwóch świadków. Świadkowie mogą być dowolnej płci, a każda osoba z waszej czwórki powinna posiadać przy sobie ważny dowód osobisty. W tym dniu pamiętajcie o tym, by zabrać ze sobą przede wszystkim obrączki, ale długopis czy chusteczki też warto mieć w zasięgu ręki:)  

Aby wszystko poszło zgodnie z planem, warto przed rezerwacją terminu odpowiedzieć na podstawowe pytania:

  1. Chcecie pobrać się w urzędzie czy w plenerze?
  2. Ilu gości planujecie zaprosić?
  3. Co sądzicie o dodatkowej oprawie muzycznej ceremonii? 

Jeśli interesuje Was ślub cywilny poza urzędem, weźcie pod uwagę jeszcze kilka czynników...

Ślub cywilny w plenerze –  dla kogo?

Śluby plenerowe zyskują coraz większą popularność i nie ma w tym nic dziwnego – otoczenie malowniczych łąk, lasów czy gór gwarantuje niezapomniane wrażenia. Zazwyczaj urzędnik jest zapraszany w miejsce, w którym odbędzie sie wesele. Może to być dziedziniec pięknego zamku, ogród przy sali balowej czy wytworny ogród. Ważne, by lokalizacja była godna, czyli nie umniejszała rangi wydarzenia. Powinno  być elegancko, na poziomie i z klasą. Formuła zaślubin pozostaje bez zmian, jednak możecie uzgodnić z urzędnikiem szczegóły dotyczące np. rodzaju puszczonej przez DJ’a muzyki czy momentu występu zaproszonego artysty.

W przypadku ślubu cywilnego w plenerze wybierzcie zadaszone miejsce, w którym ustawicie stół do podpisania dokumentów oraz złożycie przysięgę. Możecie też zaproponować własne etui na obrączki, które wpisze się w stylistyczną konwencję uroczystości.

Jeśli decydujecie się na zaślubiny w plenerze, pamiętajcie o tym, że każda pora roku ma swoją specyfikę. Z pewnością prognoza pogody będzie w ścisłym kręgu Waszych przedślubnych zainteresowań:)

UWAGA! Jeśli planujecie pobrać się w innym mieście lub województwie, ślubu udziela tamtejszy Urząd Stanu Cywilnego. Dlatego sprawdźcie, w granicach administracyjnych którego USC mieści się wybrane miejsce.

Niezależnie od lokalizacji, duże znaczenie ma wybór fotografa, który uwieczni Wasz ślub cywilny na zdjęciach. Ten moment już się nie powtórzy, dlatego ważne, by umiejętnie uchwycić moment w kadrze, odpowiednim obiektywem, z właściwą ostrością... A najlepiej kilkoma aparatami, wśród których klimatyczny analog wykona dla Was to jedyne, wyjątkowe, najcenniejsze ujęcie.

Zobacz koniecznie...

Share this story

COMMENTS Expand -
ADD A COMMENT